Latest News

Welcome to Mysuru Dasara 2016     Sri Chennaveera Kanavi will be inaugurating Mysuru Dasara 2016     This year's Dasara festivities to promote the concepts of Water Conservation

Oct 08 Events

Cultural Programmes at Townhall
Venue : Townhall
10:00 AM-12:00 PM : Play - Sri Jeevargi Raajanna
03:00 PM-05:00 PM :Dhoddaata - Sri Fakeerappa Gourakkanavar
07:00 PM-09:00 PM :Play - Benaka Team, Bengaluru

Kavighoshti
Venue : Manavika Sabhangana, Manasa Gangothri, Mysuru
10:00 AM-02:00 PM :Main Poem Recital

Dasara Film Festival at Rani Bahaddur Institute
Venue : Rani Bhahadur Institute
10:30 AM-11:00 AM :"Golden Bird" | Director : Debraj Sarkar (Animation/9 min)
10:30 AM-11:00 AM :"Fisherwoman and Tuk Tuk" | Director : Suresh Eriyat (Animation/15 min)
11:00 AM-02:00 PM :"The Queen of Silence" | Dir:Agnieszka Zwiefka (Poland/2014/80 min)
02:00 PM-04:00 PM :"Gaali Beeja" | Director : Babu Eshawar Prasad (India/2015/96 min/Kannada)
04:00 PM-06:00 PM :"Laurence Anyways" | Director : Xavier Dolan (Canada/2012/168 min/French)

Dasara Film Festival at Senate Hall
Venue : Senate Hall
10:30 AM-11:00 AM :"Rotary Life Line" | Director : Suresh Eriyst (Animation/1 min)
10:30 AM-11:00 AM :"Famous in Ahmedabad" | Director : Hardik Mehta (Documentary/29 min)
11:00 AM-01:00 PM :"Oh Boy" | Director :Jan-Ole Gerster (German/2012/83 min/Germany)
02:00 PM-04:00 PM :"Ankhon Dekhi" | Director : Rajat Kapoor (India/2013/108 min/Hindi)
04:00 PM-06:00 PM : "Thithi" | Director : Raam Reddy (India/2015/120 min/Kannada

Food Mela
Venue : Scouts & Guides Ground, Beside DC Office, Mysuru
11:00 AM-01:30 PM :"Dhanyasiri" Demonstration of grains | Korale - grain
03:00 PM-04:00 PM :Savibhojana competition | Competition for eating Jilebi | Competition for eating Mysore Pak for College students (Girls and Boys)
04:00 PM-06:00 PM :A seminar on "Namma Aahara - Namma Bhavishya" | Contemporary Food practices and its effects

Cultural Programmes at Kalamandir
Venue : Kalamandir
05:30 PM-06:00 PM :Pata Kunitha by Sri Hanumayya & Team, Hanumanthe Gowdana Doddi, Ramanagar
06:00 PM-07:00 PM : Kavali by Sri Zahid Ulah Khan, Mysuru
07:00 PM-08:00 PM : Folk Music by Smt Sumangala Jangama Shetty & Team, Mysuru.
08:00 PM-09:00 PM : Dance by Smt Varijinalige & Team, Mysuru

Cultural Programmes at Jaganmohan Palace
Venue : Jaganmohan Palace
05:30 PM-06:00 PM :Vachana Recital - Sri Basvaraj Buntnoor, Yadagiri
06:00 PM-07:00 PM : Light Music - Mr AD Srinivas and team, Mysore
07:00 PM-08:00 PM :Musical Dance - Bombe vibhava (Glory of the dolls) Mr. Satish Babu and team, Bangaluru
08:00 PM-09:00 PM :Dasavani - Sri Vishwanath and Mrs. Shashikala and Team , Mysore

Cultural Programmes at Chikka Gadiyara
Venue : Chikka Gadiyara
05:30 PM-06:00 PM :Kamsale by Sri Mahadev & Team, Kempasidhana Hundi, Mysuru
06:00 PM-07:00 PM :Pooja Kunitha by Smt Savitha Chirkuniya & Team, Mandya
07:00 PM-08:00 PM :Folk Music by Sri Somshekar & Team, Mysuru

Cultural Programmes at Ganabharathi
Venue : Ganabharati
05:30 PM-06:00 PM :Puravanthike Mela - Sri Basavanappa Atavalige, Haveri
06:00 PM-07:00 PM :Klariyonet - Sri Raghupathi Pujar, Raichur
07:00 PM-08:00 PM :Hindustani Music - Mrs. Geetha Aluru

Cultural Programmes at Mysore Palace
Venue : Mysore Palace
06:00 PM-07:15 PM :Janapada Jhenkara - Sri Appagere Thimmaraju - Samanvya Sri Basavalingaiah Heremath, Sri C.M. Narasimhamurthy, Sri Amma Ramchandra, Sri Vemagal Narayanswamy
07:15 PM-07:45 PM :Kuchipudi Dance - South Zone Cultural Centre, Tanjavore
07:45 PM-09:00 PM :Swaralaya, Vadya Sangama Flute- Shashank Subramanyam , Hindusthani Music jayathirtha Memanda Sitar-Pandith Ravindraachar and Team, Mumbai

Yuva Dasara
Venue : Maharaja Grounds
06:00 PM-10:00 PM :Programmes from the college students selected at the Yuva Sambhrama
01:00 PM-01:00 PM :A Cultural programme by the artists of Mysuru University.
07:30 PM-08:00 PM :Contemporary dance by Natyalokkha Bengaluru
08:00 PM-10:00 PM :Coke Studio - Musical Evening