Latest News

Welcome to Mysuru Dasara 2016     Sri Chennaveera Kanavi will be inaugurating Mysuru Dasara 2016     This year's Dasara festivities to promote the concepts of Water Conservation

Oct 05 Events

Dasara Film Festival at DRC
Venue : DRC Cinemas
09:45 AM-12:15 PM :"Rangitaranga"

Women's Dasara
Venue : J.K.Grounds and Mysore Palce
10:00 AM-02:30 PM :"Adarsha Dampathigalu" - from Mr and Mrs Sihikahi Chandru
03:00 PM-06:00 PM :Dance Program from Kaladhare Cultural Trust (R) Master and Blastar Dance Group

Cultural Programmes at Townhall
Venue : Townhall
10:00 AM-12:00 PM :Puppet Show - Sri Mallikarjun Belagal, Sindhanur
03:00 PM-05:00 PM :Play - Chitra, Sripadha Bhat, Udupi
07:00 PM-09:00 PM : Play- Heegeke Nee DHoora Oduve - Guru Samsthe, Hubi

Dasara Film Festival at Rani Bahaddur Institute
Venue : Rani Bhahadur Institute
10:30 AM-11:00 AM :"Agli Baar" | Director : Devashish Makhija (Short/7 min)
10:30 AM-11:00 AM :"Alice (Kamalakshi)" | Director : Satindar Singh Bedi (Short/24 min)
11:00 AM-02:00 PM : "My Words, My Lies - My Love" | Director : Alain Gsponer (Germany/2009/104 min/German)
02:00 PM-04:00 PM :"Fireflies in the Abyss" | Director : Chandrasekhar Reddy (India/2015/88 min/English, Hindi)
04:00 PM-06:00 PM :"Agasi Paralor" | Director : Mahantesh Ramdurga (India/2013/99 min/Kannada)

Dasara Film Festival at Senate Hall
Venue : Senate Hall
10:30 AM-11:00 AM :"Agli Baar" | Director : Devashish Makhija (Short/7 min)
10:30 AM-11:00 AM :"Alice (Kamalakshi)" | Director : Satindar Singh Bedi (Short/24 min)
11:00 AM-02:00 PM :"Munsifa" | Director : Umashankar Swamy (India/2014/106 min/Kannada)
02:00 PM-04:00 PM :"Phum Shang" | Director : Haobam Paban Kumar/52 min The Immortals Dir:Shivendra Singh Dungapur/52 min
04:00 PM-06:00 PM :"Wind will carry us" | Director : Abbas Kiarostami (Iran/1999/118 min/Persian)

Dasara Film Festival at Skyline
Venue : Skyline Theater
10:30 AM-01:15 PM :"Tithi"

Dasara Film Festival at Olympia Theatre
Venue : Olympia Theatre
10:30 AM-01:15 PM :"Santheyalli Nintha Kabira"

Dasara Film Festival at Inox
Venue : Inox
10:30 AM-01:15 PM :"Last Bus"

Dasara Film Festival at Manjunatha (H D Kote)
Venue : Manjunatha Theater (H D Kote)
10:30 AM-01:15 PM :"Shivalinga"

Dasara Film Festival at Laxmi Theatre
Venue : Laxmi Theatre
10:30 AM-01:15 PM :"Ishtakamya"

Dasara Film Festival at Lalita Theater (Nanjungud)
Venue : Lalita Theater (Nanjungud)
10:30 AM-01:15 PM :"Naanu Nanna Kanasu"

Dasara Film Festival at GowriShankara Theatre (K R Nagara)
Venue : GowriShankara Theatre (K R Nagara)
10:30 AM-01:15 PM :"Manikya"

Dasara Film Festival at Leela Theatre (Hunasur)
Venue : Leela Theatre (Hunasur)
10:30 AM-01:15 PM :"Priyanka"

Dasara Film Festival at Bhagavan Theater (T Narsipura)
Venue : Bhagavan Theater (T Narsipura)
10:30 AM-01:15 PM :"Kiragurina Gayyaligalu"

Dasara Film Festival at Mahadeshvara (Piriyapatna)
Venue : Mahadeshvara Theatre (Piriyapatna)
10:30 AM-01:15 PM :"Naanu Avanalla Avalu"

Food Mela
Venue : Scouts & Guides Ground, Beside DC Office, Mysuru
11:00 AM-01:30 PM :"Dhanyasiri" Demonstration of grains | Navane
03:00 PM-04:00 PM :Cooking competition, "Nalapaaka - We and our food" | A competition on identification of grains and millets
04:00 PM-06:00 PM :A seminar on "Namma Aahara - Namma Bhavishya" | Ksheerabhaagya and Education development

Cultural Programmes at Kalamandir
Venue : Kalamandir
05:30 PM-06:00 PM :All Women Veeragase by Smt L.N. Shwetha & Team, Tarikere, Chikkamagaluru
06:00 PM-07:00 PM :Mohiniyyatam Dance by South Zone Cultural Centre, Tanjore
07:00 PM-08:00 PM :Ghazal by Sri Prakash Singh Rajput, Vijaypura
08:00 PM-09:00 PM :Dance by Sri K. Ramamurthy Rao, Mysuru

Cultural Programmes at Jaganmohan Palace
Venue : Jaganmohan Palace
05:30 PM-06:00 PM :Light Music - Mr Mahendra and team, Chamarajanagara.
06:00 PM-07:00 PM : Musical Dance - Mrs. kausalya and team, Bengaluru
07:00 PM-08:00 PM :Hindustani Music - Shivakumar and team, Nagamangala
08:00 PM-09:00 PM :Musical Dance - Brahmavidya Foundation, Mysuru

Cultural Programmes at Chikka Gadiyara
Venue : Chikka Gadiyara
05:30 PM-06:00 PM :Veeragase by sri Heggudilu Neelakanta & Team, H.D.Kote
06:00 PM-07:00 PM :Mathuri Dance by South Zone Cultural Centre, Tanjore
07:00 PM-08:00 PM : Beesu Kamsale by Sri Mahadeva & Team, Bengaluru

Cultural Programmes at Ganabharathi
Venue : Ganabharati
05:30 PM-06:00 PM :Doollu Kunita - Sri Jadiyappa and team, Harihar
06:00 PM-07:00 PM :Flute - Kruthika Janginamatha , Vijayapura
07:00 PM-08:00 PM :Devotional Music - Kumari Harshita N Raju and team, Mysuru

Cultural Programmes at Mysore Palace
Venue : Mysore Palace
06:00 PM-06:30 PM : Kalaripayattu - South Zone Cultural Centre, Tanjavore
06:30 PM-07:45 PM : Carnatic Music - Vidwan Unnikrishnan and Team, Chennai
07:45 PM-09:00 PM :Magic on Wheels - Sri Sayad Salludin Pasha, New Delhi

Yuva Dasara
Venue : Maharaja Grounds
06:00 PM-07:15 PM :Programmes from the college students selected at the Yuva Sambhrama
07:15 PM-07:45 PM :Musical evening by Hyklu Band Mysuru
07:45 PM-08:00 PM :Fusion dance programme by "Mysuru Huli" dance-arts team, Mysuru
08:00 PM-10:00 PM :Music programme by Shalmali kholgade and Team