Latest News

Welcome to Mysuru Dasara 2016     Sri Chennaveera Kanavi will be inaugurating Mysuru Dasara 2016     This year's Dasara festivities to promote the concepts of Water Conservation

Oct 03 Events

Dasara Film Festival at DRC
Venue : DRC Cinemas
09:45 AM-12:15 PM :"Bul Bul"

Women's Dasara
Venue : J.K.Grounds and Mysore Palce
10:00 AM-12:00 PM :"Women Empowerment Rally" - Many art teams consisting of women working in different domains will take part in this rally.
03:00 PM-04:30 PM :Cultural Programs - Bharatanatyam from Vijayamurthi Team, Narthana Kalashale

Cultural Programmes at Townhall
Venue : Townhall
10:00 AM-12:00 PM :Bedara Kannappa Sri Ummathur Basavaraju, Chamarajanagar Chamarajanagar
03:00 PM-05:00 PM :Sannata - Srimathi Sakrevva Yellavva Pathrota, Belagavi
07:00 PM-09:00 PM :Mythological Play - Srikrishna Sandhaana by Sri Nagamohan, Hassan

Dasara Film Festival at Rani Bahaddur Institute
Venue : Rani Bhahadur Institute
10:30 AM-11:00 AM :"Rotary heartline" | Director : Suresh Eriyst (Animation/2 min)
10:30 AM-11:00 AM :"The Last Mango Before the Mansoon" | Director :Payal Kapadia (Short/18.03 min)
11:00 AM-02:00 PM :"Cinemawala" | Director : Kaushik Ganguly (India/2015/105 min/Bengali)
02:00 PM-04:00 PM :"Pater" | Director : Alain Cavalier (France/2011/105 min/French)
04:00 PM-06:00 PM :"Placebo" | Director : Abhay Kumar (India/2014/96 min/Eng, Hindi)

Dasara Film Festival at Senate Hall
Venue : Senate Hall
10:30 AM-11:00 AM :"Nuptial Memories/ Saat Paak Mone Thak" | Director : Snigdha Banerjee (Animation/9 min)
10:30 AM-11:00 AM :"Chhaya" | Director : Debanjan Nandy (Animation/10 min)
11:00 AM-02:00 PM :"Parents" | Director : Robert Thalheim (Germany/2013/90 min/German)
02:00 PM-04:00 PM :"Killa" | Director : Avinash Arun (India/2015/107 min/Marathi)
04:00 PM-06:00 PM :"Churukumara" | Director : Sandeep Kumar (India/2014/80 min/Kannada)

Dasara Film Festival at Skyline
Venue : Skyline Theater
10:30 AM-01:15 PM :"Apoorva"

Dasara Film Festival at Olympia Theatre
Venue : Olympia Theatre
10:30 AM-01:15 PM :"Zoom"

Dasara Film Festival at Inox
Venue : Inox
10:30 AM-01:15 PM :"Vaastu Prakara"

Dasara Film Festival at Laxmi Theatre
Venue : Laxmi Theatre
10:30 AM-01:15 PM :"Krantiveera Sangolli Rayanna"

Dasara Film Festival at Manjunatha (H D Kote)
Venue : Manjunatha Theater (H D Kote)
10:30 AM-01:15 PM :" Zoom"

Dasara Film Festival at Lalita Theater (Nanjungud)
Venue : Lalita Theater (Nanjungud)
10:30 AM-01:15 PM :"Ulidavaru Kandante"

Dasara Film Festival at GowriShankara Theatre (K R Nagara)
Venue : GowriShankara Theatre (K R Nagara)
10:30 AM-01:15 PM :"Devaranadalli"

Dasara Film Festival at Leela Theatre (Hunasur)
Venue : Leela Theatre (Hunasur)
10:30 AM-01:15 PM :"Astitva"

Dasara Film Festival at Bhagavan Theater (T Narsipura)
Venue : Bhagavan Theater (T Narsipura)
10:30 AM-01:15 PM :"Apoorva"

Dasara Film Festival at Mahadeshvara (Piriyapatna)
Venue : Mahadeshvara Theatre (Piriyapatna)
10:30 AM-01:15 PM :"Ranna"

Food Mela
Venue : Scouts & Guides Ground, Beside DC Office, Mysuru
11:00 AM-01:30 PM :"Dhanyasiri" Demonstration of grains | Haraka - Grain
03:00 PM-04:00 PM :"Nalapaka" Cooking competition, "We and our food" | Ragirotti - Huchel Chatni
04:00 PM-06:00 PM :A seminar on "Namma Aahara - Namma Bhavishya" | Pure food - everyone's right

Cultural Programmes at Jaganmohan Palace
Venue : Jaganmohan Palace
02:30 PM-02:30 PM :Shehnai Vadhana - Mr Yamanurappa Bhajantri , koppala
06:00 PM-07:00 PM :Badhukam dance - South Zone Cultural Centre, Thanjavur
07:00 PM-08:00 PM :Hindustani Music - Mrs. Parvatidevi. B. malekoppamatha
08:00 PM-09:00 PM :Violin - Mr H K Narasinhamurti and team, Mysore

Cultural Programmes at Kalamandir
Venue : Kalamandir
05:30 PM-06:00 PM :Dollu Kunitha - Origin & Background,Mysuru
06:00 PM-07:00 PM :Ranappa Dance by South Zone Cultural Centre, Tanjore
07:00 PM-08:00 PM :Tala Vadya by Vid. M.R. Manjunath, Mysuru
08:00 PM-09:00 PM :Mahishasura Mardhini Dance Musical by Nirantara Trust, Mysuru

Cultural Programmes at Chikka Gadiyara
Venue : Chikka Gadiyara
05:30 PM-06:00 PM :Nagari by Smt Amrutha M, Mysuru District Women Nagari & Tamate Sangha
06:00 PM-07:00 PM :Lavani by South Zone Cultural Centre, Tanjore
07:00 PM-08:00 PM :Folk Music by Smt Channajjamma & Team, Yachinahalli, T Narsipura

Cultural Programmes at Ganabharathi
Venue : Ganabharati
05:30 PM-06:00 PM :Karadi Majalu - Sri Dyamappa Kumbara and team , Hubli
06:00 PM-07:00 PM :Bharatanatyam - South zone cultural center, Thanjavur
07:00 PM-08:00 PM :Carnatic Music - Sri Kasim and the team, Raichur

Yuva Dasara
Venue : Maharaja Grounds
05:30 PM-06:00 PM :Inauguration
06:00 PM-07:15 PM :Programmes from the college students selected at the Yuva Sambhrama
07:15 PM-07:30 PM :Dance Progamme by Akhila karnataka mahila aasare balaga (R) Mysuru
07:30 PM-08:00 PM :Laser Dance Show
08:00 PM-10:00 PM :Music programme by Benny Dayal and Team

Cultural Programmes at Mysore Palace
Venue : Mysore Palace
06:00 PM-06:50 PM :Dasa Vaibhava - Sri Mrutyanjaya Doddavada and Team, Bengaluru.
06:45 PM-07:45 PM : Hindusthani Music - Sri Muddu Mohan and Team, Bengaluru
07:45 PM-09:00 PM :Dance Musical – Dasha Devge Smt Nandini Eshwar and Team, Mysuru